Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

John Fitzgerald Kennedy, 60. léta

Vedle zhoršení mezinárodní situace jsou 60. léta také obdobím nové naděje na svobodu. Toto období je spojeno s působením 35. amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Narodil se v r. 1917, pocházel ze zámožné rodiny. Vystudoval Harvard. Otec byl před válkou velvyslancem v Londýně. Kennedy stál v r. 1938 na straně Mnichovanů. Od r. 1946 se angažuje ve vysoké politice jako poslanec. Za války jako důstojník bojoval proti Japonsku. V r. 1956 byl na prezidentské kandidátce, ale prohrál. V listopadu 1960 se stal prezidentem USA a 21.1.1961 převzal funkci. Nedočkal se ani konce svého prvního volebního období, protože na něj byl 23.11.1963 v Dallasu spáchán atentát. Atentátníkem byl zřejmě Lee Harvey Oswald. Po převozu na dallaskou kliniku Kennedy zemřel. Jeho odkaz naděje, mládí a boje za svobodu zde ovšem zůstal a celá 60. léta ovlivnil.

Kennedy měl trojí programový záměr:

  • nová naděje: týkala se osvobození člověka a vytvoření většího prostoru pro jeho svobodné realizační možnosti. Tato tendence měla i svůj ekonomicko-politický oddíl, který vyzýval a vedl USA k tomu, aby hlavně §v oblasti kosmického vývoje dostihly SSSR. SSSR totiž 20.4.1961 vyslal Gagarina jako prvního člověka na oběžnou dráhu Země.
  • velká přátelství: v jejich rámci znovu ujistil západní Evropu a jihovýchodní Asii – Japonsko a Koreu – o poskytnutí pomoci ze strany USA.
  • pružná odveta: po zadržování komunismu po válce a jeho zatlačování v 50. letech přišly USA s novou politikou vůči SSSR. USA se jednoznačně vzdaly přímé síly, protože rostl počet sovětských raket a USA si uvědomovaly, že přímý střet se SSSR by byl světovou tragédií (a to hl. pro USA).

Na přelomu 1. a 2. pol. 60. let se ve světě odehrály i další události. Byla započata vietnamská válka. V r. 1963 severní Vietnam pod vedením Ho Či Mina napadl jižní Vietnam. Když byly v r. 1964 napadeny dvě americké lodě v Tonkinském zálivu, Američané vystupují na obranu jižního Vietnamu. Válka se protáhne, dojde k bezfrontové obraně Vietnamu. Válka byla ukončena až v r. 1973 ministrem Kissingerem. V polovině 70. let komunističtí severní Vietnamci dobyli a připojili jižní Vietnam k severnímu.

Na podzim 1964 je v SSSR proveden palácový převrat, je odvolán Chruščov, do čela SSSR se staví neostalinista Leonid Iljič Brežněv.

Došlo i k novému izraelsko-arabskému konfliktu. Tzv. šestidenní (někdy uváděno sedmidenní) válka byla v červnu 1967 vyprovokována Araby. Došlo totiž k dočasnému spojení Egypta a Sýrie = Sjednocená arabská republika. Hlavně syrští předáci byli radikální; Šuvatli vyhrožoval Izraeli, že ho zažene do moře. Izraelská armáda zaútočila na Egypt a Sýrii, obsadila Egypt a Golanské výšiny. Rada OSN proti nim přijala rezoluci 232, která odsoudila tento postup. Poměry jsou tam ale sporné dodnes.