Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

Útok fašistických států

Ve 2. pol. 30. let v duchu Hitlerova Mého boje fašistické státy přešly od imperiálního vyhrožování ke konkrétním činům, začaly v lokálních válkách bojovat a přisvojovat si cizí území. Předobraz této situace vytvořilo Japonsko, které ve 30. letech zaútočilo proti Mandžusku a Chalkingolu.

Rozhodující útok byl veden v Evropě fašistickými mocnostmi: nejprve Itálie – odpradávna nespokojena s koloniálním panstvím. Chtěla se vyrovnat Francii v Africe – ze Somálska, Eritrey a Habeše chtěla vytvořit tzv. východní italskou kolonii. V r. 1935 Mussolini zaútočil na Habeš, aby předvedl svou leteckou výbavu. Během léta 1935 se snaží získat obyvatele na svou stranu. 2.10.1935 z benátského sídla slovy „Kostky jsou vrženy“ vyhlásí válku Habeši, zaútočí. Měl převahu. Až do 6.5.1936 se Habešané bránili, ač byli bezbranní. Mussolini Habeš přemohl, ale jeho vítězství nebylo slavné.

V r. 1936 přichází druhá etapa fašistických útoků. Ve Španělsku byla v r. 1936 vytvořena vláda lidové jednoty (levicová), proti níž vypukla vzpoura fašistických důstojníků v Maroku – fašistické jednotky se pod vedením Franca v noci ze 17. na 18.7.1936 vylodí ve Španělsku, útočí na Madrid. Rozpoutá se tříletá občanská válka (Franco proti republikánské armádě). Itálie a Německo pomáhají Francovi . Demokratické síly vysílají do Španělska interbrigadisty – z ČSR asi 2000. Boje probíhaly v Barceloně, Madridu a Valencii. Na jaře 1939 Franco dobyl Madrid. Španělsko se stalo doménou fašistického zájmu a moci.

Rakousko: třetí země pohlcená nacismem. Engelbert Dollfuss se nejprve nechtěl podřídit – byl odstraněn. 11.7.1936 byla podepsána „přátelská smlouva“ mezi Německem a Rakouskem Jejím smyslem: uvnitř Rakouska se nacistické hnutí může svobodně rozvíjet – nacizace Rakouska. Hitler dlouho vyhrožoval, že se v Rakousku objeví jako „jarní bouře“. 11.3.1938 dal prezidentu Niklasovi požadavek: buď vytvoří příznivou vládu nebo zaútočí. Niklas ustoupí. Ministerský předseda Kurt von Schuschnigg se rozloučí s Rakouskem. Novým předsedou je Seyss Inquart [zajs inkvart], který pozval německý vermacht. 12.3.1938 Hitler přijede do Vídně, Rakousko končí svou existenci – nový název Ostmark.

Dále přichází na řadu ČSR ve věci zabrání Sudet. 15.3.1939 Hitler přijel do ČSR. Ve stejné době Mussolini zabírá Albánii. Na jaře 1939 si nacistické Německo činí nárok na Klajpedu a její připojení. Němci jsou nespokojeni se statutem Gdaňsku. Navíc žádají, aby z Gdaňsku do Královce vedl koridor (do východního Pruska) – přes polské území. Poláci nechtějí toto změnit: Němci připravují válečnou odvetu, Evropa se ocitá na prahu vzniku 2. svět. války.