Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

70. léta ve světě a v Evropě

V rámci světové politiky od r. 1945 dochází k obměně metody konfrontace a metody dohadování = politika „de tan“. Na poč. 70. let, když dozněl efekt sovětské okupace Prahy, byla opět nastolena politika domluv mezi západem a východem. To mělo konkrétní projevy:

  1. do r. 1972 byly mezi USA a SSSR podepsány dohody SALT 1 a SALT 2, které hovořily o omezeném počtu nosičů jaderných zbraní, čímž došlo k rapidnímu snížení nebezpečí jaderného útoku. Do poloviny 70. let tato politika dospěla tak daleko, že na přelomu července a srpna 1975 se v Helsinkách sešli představitelé vedoucích zemí za přítomnosti Forda a Tridoa. Vytvořili helsinský protokol, který zavazoval všechny evropský státy, že se zříkají užití násilí, všechny státy přislíbily ekonomickou spolupráci a došlo k přijetí 3. koše, kdy se zúčastněné strany shodly, že budou dodržovat lidská práva. Brežněv a Husák také stvrdili helsinský protokol. Došlo ke snížení mezinárodního napětí a západní země uznaly SSSR a sovětský blok za legitimní světové společenství. V r. 1975 bylo k událostem roku 1989 ideově ještě velmi daleko. Aby mohly nastat, musela přijít Reaganova politika tlaku na SSSR. Helsinské ujednání se rozvinulo na helsinský proces: po 2-3 letech se konala jednání zemí, posuzovalo se, jak jsou naplňována ujednání z Helsinek.
  2. 70. léta jsou dobou konfliktů a změn. V r. 1973 došlo k nové arabsko-izraelské válce. Arabové napadli Izrael; ten nejprve ustupoval, ale pak egyptské vojsko porazil. Po válce poprvé došlo k energetické krizi a stoupla cena ropy. V r. 1973 dochází k pádu Allendeova prokomunistického režimu v Chille a nastupuje zde vláda v čele s Pinochetem (potlačoval lidská práva). V pol. 70. let bojují Kambodžané o vymanění se z vietnamského vlivu. V čele stojí Rudí Khmerové. Samostatnosti nakonec dosáhnou. Nástup vlády Pol Pota přinese smrt 3 mil. Kambodžanů. Na konci 70. let nastává změna v Iránu – končí zde vláda rodiny Pahlavích, Mohammad Rezá Pahlaví odejde do emigrace do USA. Nastupuje vláda muslimů v čele s ajatolláhem Chomejním.
  3. 70. léta probíhají ve znamení jednání a výměny řady osobností. Politika Williho Brandta (německý kancléř) se nazývá ost-politik. V r. 1973 je na návštěvě v Praze. Ost-politik je velmi populární. Na podzim 1975 umírá Franko – do čele Španělska se vrátí král. V r. 1976 zemře Mao Ce-tung, Čína nastupuje cestu nových reforem za přispění USA. Velvyslancem v Číně je Bush. Teng se stává novým vůdcem v Číně. Na přelomu 70. a 80. let umírá Tito, který se jako jediný postavil Hitlerovi i Stalinovi a v obou případech vyhrál.